Bez boja niet víťazstva

Autor: Emília Lengyelová | 23.11.2016 o 21:20 | Karma článku: 5,69 | Prečítané:  479x

Mať šesť detí je zázrak. Mať šesť zdravých detí je dar. Pani Alena však toľko šťastia nemala. Bojuje s dcérinou rakovinou až do vyčerpania. Nechce, aby jej táto zákerná choroba vzala ďalšie dieťa.

Príbeh rodiny sa dostal do povedomia kompetentných ešte v marci tohto roka. Prešlo niekoľko mesiacov, počas ktorých sa toho udialo mnoho. Ale pekne po poriadku.

Ferko mal 17 rokov keď prehral boj s onkologickým ochorením. Matka Alena sa napriek veľkému žiaľu a strate musela vzchopiť a postarať sa o ďalších 5 detí. Najstarší syn pracuje v zahraničí,  jeho o niečo mladší brat je nezamestnaný a najmladší z bratov ešte navštevuje základnú školu. Miška je 14 ročné mladé, šikovné dievča, vedomé skutočných hodnôt života. Netúži žiť život ako jej rovesníčky, plný hmotných vymožeností. Želá si najmä, aby boli zdraví. Bohužiaľ, toto želanie nebolo vyslyšané.

Janka je jej 9 ročná sestra. Navštevuje 2. ročník základnej školy, rada kreslí a tancuje. I jej však podobne ako staršiemu bratovi lekári diagnostikovali onkologické ochorenie. Domnievali sa tiež, že dievčatko má nábeh na epilepsiu, trpí autizmom a na mozgu má nádor. Túto skutočnosť však mali potvrdiť až ďalšie testy. Každopádne dievča je zoslabnuté chorobou a matka trápením vlastného dieťaťa.

Na výchovu svojich ratolestí je sama. Žije v dome, ktorý by si žiadal rekonštrukciu. No tú si vzhľadom na okolnosti a nákladnú liečbu nemôže dovoliť.  Janke je k dispozícii neustále. Jej príjmom preto bol najmä opatrovateľský príspevok. Ako to však už býva, úrady opäť „úradovali“. Príspevok jej chceli vziať a žiadali od nej, nech sa zamestná.

Možno sa pýtate, kde je otec detí? Ten podľa vtedajších informácii žil s rodinou pod jednou strechou. V jednej časti domu prebývala matka s deťmi, v druhej otec. Nedelila ich len stena, ale aj jeho ľahostajné a odmerané správanie. So svojou rodinou nekomunikoval a ani finančne na ňu neprispieval tak, ako by mal.

Rodina žije aj dnes v skromných podmienkach. Náklady na domácnosť a liečbu sú vysoké. Príjmy nízke. Často nevystačia ani na základné potreby.

Niektoré rodiny sú životom kruto skúšané. Len trpezlivo vyčkávajú, kedy to zlé obdobie prejde a opäť bude dobre. To ale nanešťastie nie je prípad pani Aleny.

V súčasnosti sa stav malej Janky zhoršil. Choroba zaútočila v plnej sile a dievčatko musí absolvovať ožarovania. Zdravotné komplikácie má aj sestra Miška. Má oslabenú imunitu a jej krvné testy tiež nie sú v poriadku.  Pani Alena sa obáva najhoršieho, leukémie. Zo strachu  o svoje deti prekonala i slabší srdcový infarkt.   

Finančne je to stále beh na dlhé trate. Otec detí sa síce  zamestnal, ale prispieva len pár eurami na deň. A to nestačí. Vďaka online systému darcovstva Ľudia ľuďom prebieha do konca roka výzva (https://www.ludialudom.sk/vyzvy/3348 ), vďaka ktorej je možné rodine pomôcť. Peniaze z nej budú použité na vymaľovanie izby, na novú podlahu do izby, v ktorej žije matka s deťmi, na nové matrace, potraviny a hygienické potreby.

Poskytnúť pomoc môžeme i vo forme kúpy potravín, hygienických potrieb, alebo darovaním oblečenia. Zíde sa každá podpora.

Životný príbeh tejto matky má skutočne jeden z najhorších scenárov, aký dokáže život napísať. Nejeden rodič by to po strate dieťaťa a po rane v podobe choroby u ďalších dvoch vzdal. Ona svoje bremeno nesie statočne. Musí však vedieť, že tu nie je sama. Do bitky s jej osudom môžeme vstúpiť i my, hoci len myšlienkou na rodinu. I vďaka nej vieme prísť do víťazného konca...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Začali hlásiť potraty cudziniek, stúpli takmer päťstonásobne

Mediklinik z Levíc začal po článkoch v SME zverejňovať počet potratov, ktoré urobil Poľkám.

DOMOV

Snem Smeru: Fico opäť útočil na Kisku, aktivistov i médiá

Delegáti odštartovali snem hymnou a minútou ticha za Pašku.

DOMOV

Reportér Českého rozhlasu: Fico býval k novinárom otvorenejší

Smatana považuje aktivizmus za chybu.


Už ste čítali?