Vízia rýchleho zbohatnutia na úkor iných. Alebo, je zdravý rozum len pre poctivých?

Autor: Emília Lengyelová | 25.8.2016 o 10:31 | Karma článku: 5,41 | Prečítané:  1728x

Zahliadla som zaujímavý dokument, voľne dostupný a kolujúci na internete. Opisuje nie práve korektné praktiky firmy, v ktorej pôsobil autor spomínaného videa.

Bol jej súčasťou do momentu, kedy pochopil nekalosť filozofie pracoviska a následne ho aj opustil.

Dnes sa prípad medializuje a autor má za zverejnenie niekoľko minútového dokumentu na krku žalobu za poškodzovanie dobrého mena firmy. Autor, mimochodom študent, si tak popri štúdiu musí zarábať aj na právnu obhajobu.

Vo všeobecnosti a na základe dostupných  podkladov sa pokúsim opísať svoj pohľad v čom, alebo kom je v takýchto prípadoch problém. Ale poďme pekne po poriadku. Rovnako, ako mnoho iných, aj tento študent sa stal súčasťou tzv. „pyramídovej hry“. Jednoducho povedané,  je to firma vo firme, jestvujúca z naivných ľudí túžiacich po veľkom, rýchlom zárobku a bez veľkej námahy.  Po takýchto zúfalých, lenivých ľuďom majú za úlohu sliediť zabehnutí, vyškolení „odborníci“.  Ich korisť má na opátku vodiť nových ľudí,  školia ďalších zúfalcov a  postupne vzniká model pyramídy. Cieľom vodcu je disponovať čo najväčším počtom podriadených, tak totiž stúpa aj šanca na čo najväčší počet uzavretých zmlúv. Z tých žije.  Natrafiť na „skautov“ hľadajúcich nových kolegov nie je problém. Striehnu  na ulici, v bare, kontaktujú nás cez telefón. Stačí vyzerať nespokojne a zúfalo.  Keď vás už takmer majú v hrsti,  vytiahnu ťažké kalibre. Drahý telefón, kľúče od luxusného auta, aby zapôsobili a predviedli, aké bohatstvo vás čaká. Správajú sa kamarátsky a dôveryhodne do momentu, kým im neprezradíte vašu životnú motiváciu. Tak sa stávate bábkou riadenou podľa ich predstáv.  A na záver, po 2- 3 motivačných školeniach dostanete aj taký status finančného poradcu. Aké jednoduché.

Bonusom takejto práce je absencia používania zdravého alebo vôbec rozumu, nie je nutné preštudovať si materiály s ktorými pracujete,  nie je nutné rozmýšľať. Nadriadený vám prisľúbi obrovskú hotovosť za každú jednu zmluvu. Viac vedieť už ani nepotrebujete.

Súčasťou tohto „vysnívaného“ zamestnania sú aj prepychové  večierky s množstvom žien, alkoholu, nahoty. Majú za účel  vybudovať v zamestnancovi vyššie sebavedomie a pocit blahobytu. Títo ľudia akosi zabúdajú hľadieť  do budúcna a takto sa im to páči. Nevedia skutočnú pravdu  týkajúcu sa ich práce a kompetentným vyhovuje ak ju nevedia. Ak však jedného dňa precitnú a budú chcieť firmu opustiť, nemusí to byť už tak jednoduché. Totižto, v takýchto firmách nemajú problém aj po odchode zamestnanca naďalej uzatvárať zmluvy pod jeho menom a falšovať jeho podpis. Čiže fyzicky odídete, ale nikdy neodídete naozaj.

Z tých záberov sa mi samej nechcelo veriť, do akej miery je možné vymyť ľudský mozog, no bohužiaľ, deje sa to. A to len preto, lebo ľudia sú leniví zarobiť si na lepší život tvrdou prácou . Radšej budú fungovať v tomto nezmyselnom začarovanom kruhu.

My ľudia sme veľmi naivní. Otvárame dvere do svojho domova  komukoľvek a nezmyselnosti v predkladaných zmluvách často prehliadame. Necháme sa ľahko obalamutiť rozprávkovými rečami z úst slušne oblečeného a pôsobiaceho človeka. Tých „slušných ľudí“ však netrápi, že kvôli nim prídete o úspory, dom a schopnosť komukoľvek ešte dôverovať. Ich zaujíma len váš podpis na zmluve a peniaze prúdiace z vášho vrecka.

Dá sa to vôbec riešiť? Vraj štátne orgány s nimi ťahajú za jeden povraz. O peniaze tak prichádzajú klienti aj poradcovia. Jednoducho nie je možnosť, ako sa týchto podvodov zbaviť. Možno ak by sa  masy mladých ľudí nestávali ich súčasťou. A rovnako si treba dobre premyslieť, komu vkladáme do rúk svoju dôveru.

V kom je teda problém? Takéto firmy zakladajú ľudia vedomí si existenciu ľudskej naivity. Z nej ťažia. Rovnako sú si vedomí našej ješitnosti. Túžime po peniazoch a prestíži, najlepšie celkom zadarmo. Lenže mám pocit, že pokiaľ sa nesnažíme hrať férovo, tak to všetko odíde rovnako rýchlo, ako to prišlo a zostaneme tým, kým sme boli. Pokiaľ nezmeníme myslenie a nepostaráme sa o svoj lepší život sami, vyhladne si nás niekto podobní a spraví to za nás. A na druhej strane, problém je i dôveryhodnosť ľudí. No treba si priznať skutočnosť. Dnes každý myslí len na seba a je ťažko nájsť ľudí schopných pomôcť bez vedľajších záujmov.

Aspoň že dokument tohto študenta  padol na úrodnú pôdu. Ozývajú sa bývalí, vytriezvení zamestnanci podivných štruktúr a delia sa o svoje skúsenosti. Je nutné ich šíriť, aby sa z nevedomých ľudí stali vedomí.

Týmto však nechcem odsudzovať prácu finančných poradcov. Osobne si veľmi vážim korektnosť a odbornosť ľudí pracujúcich v tamto odbore. Odsudzujem len prácu tých, ktorí sa nimi menovali sami po školeniach herectva a ktorým nejde o nič iné len o to, ako zbohatnúť na rovnako naivných ľuďoch, akými sú oni sami. Obeťami sa stávajú podľa môjho názoru jednako poškodení ale aj  poškodzovateľ. V oboch prípadoch však treba byť obozretný a mať na pamäti, že je ľahké skočiť na pekné reči, no ťažké niesť za svoje nerozvážne rozhodnutia dlhodobé následky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Stačilo by, keby sa nekradlo. Základy politického hochštaplerstva

Iste, politici ani zajtra neprestanú nepoctivo zavádzať, ale aspoň by sme im to nemali uľahčovať.

KULTÚRA

Prečo maďarský sranda pre slovenský koňha nechce vyčpieť

V žánrovej vernosti niet čo Susedom vytknúť.

DOMOV

Po streľbe v petržalskom paneláku zostali dvaja mŕtvi

Na chodbe tam našli telo ženy a muža, na mieste našli dieťa.


Už ste čítali?