Vízia rýchleho zbohatnutia na úkor iných. Alebo, je zdravý rozum len pre poctivých?

Autor: Emília Lengyelová | 25.8.2016 o 10:31 | Karma článku: 5,41 | Prečítané:  1740x

Zahliadla som zaujímavý dokument, voľne dostupný a kolujúci na internete. Opisuje nie práve korektné praktiky firmy, v ktorej pôsobil autor spomínaného videa.

Bol jej súčasťou do momentu, kedy pochopil nekalosť filozofie pracoviska a následne ho aj opustil.

Dnes sa prípad medializuje a autor má za zverejnenie niekoľko minútového dokumentu na krku žalobu za poškodzovanie dobrého mena firmy. Autor, mimochodom študent, si tak popri štúdiu musí zarábať aj na právnu obhajobu.

Vo všeobecnosti a na základe dostupných  podkladov sa pokúsim opísať svoj pohľad v čom, alebo kom je v takýchto prípadoch problém. Ale poďme pekne po poriadku. Rovnako, ako mnoho iných, aj tento študent sa stal súčasťou tzv. „pyramídovej hry“. Jednoducho povedané,  je to firma vo firme, jestvujúca z naivných ľudí túžiacich po veľkom, rýchlom zárobku a bez veľkej námahy.  Po takýchto zúfalých, lenivých ľuďom majú za úlohu sliediť zabehnutí, vyškolení „odborníci“.  Ich korisť má na opátku vodiť nových ľudí,  školia ďalších zúfalcov a  postupne vzniká model pyramídy. Cieľom vodcu je disponovať čo najväčším počtom podriadených, tak totiž stúpa aj šanca na čo najväčší počet uzavretých zmlúv. Z tých žije.  Natrafiť na „skautov“ hľadajúcich nových kolegov nie je problém. Striehnu  na ulici, v bare, kontaktujú nás cez telefón. Stačí vyzerať nespokojne a zúfalo.  Keď vás už takmer majú v hrsti,  vytiahnu ťažké kalibre. Drahý telefón, kľúče od luxusného auta, aby zapôsobili a predviedli, aké bohatstvo vás čaká. Správajú sa kamarátsky a dôveryhodne do momentu, kým im neprezradíte vašu životnú motiváciu. Tak sa stávate bábkou riadenou podľa ich predstáv.  A na záver, po 2- 3 motivačných školeniach dostanete aj taký status finančného poradcu. Aké jednoduché.

Bonusom takejto práce je absencia používania zdravého alebo vôbec rozumu, nie je nutné preštudovať si materiály s ktorými pracujete,  nie je nutné rozmýšľať. Nadriadený vám prisľúbi obrovskú hotovosť za každú jednu zmluvu. Viac vedieť už ani nepotrebujete.

Súčasťou tohto „vysnívaného“ zamestnania sú aj prepychové  večierky s množstvom žien, alkoholu, nahoty. Majú za účel  vybudovať v zamestnancovi vyššie sebavedomie a pocit blahobytu. Títo ľudia akosi zabúdajú hľadieť  do budúcna a takto sa im to páči. Nevedia skutočnú pravdu  týkajúcu sa ich práce a kompetentným vyhovuje ak ju nevedia. Ak však jedného dňa precitnú a budú chcieť firmu opustiť, nemusí to byť už tak jednoduché. Totižto, v takýchto firmách nemajú problém aj po odchode zamestnanca naďalej uzatvárať zmluvy pod jeho menom a falšovať jeho podpis. Čiže fyzicky odídete, ale nikdy neodídete naozaj.

Z tých záberov sa mi samej nechcelo veriť, do akej miery je možné vymyť ľudský mozog, no bohužiaľ, deje sa to. A to len preto, lebo ľudia sú leniví zarobiť si na lepší život tvrdou prácou . Radšej budú fungovať v tomto nezmyselnom začarovanom kruhu.

My ľudia sme veľmi naivní. Otvárame dvere do svojho domova  komukoľvek a nezmyselnosti v predkladaných zmluvách často prehliadame. Necháme sa ľahko obalamutiť rozprávkovými rečami z úst slušne oblečeného a pôsobiaceho človeka. Tých „slušných ľudí“ však netrápi, že kvôli nim prídete o úspory, dom a schopnosť komukoľvek ešte dôverovať. Ich zaujíma len váš podpis na zmluve a peniaze prúdiace z vášho vrecka.

Dá sa to vôbec riešiť? Vraj štátne orgány s nimi ťahajú za jeden povraz. O peniaze tak prichádzajú klienti aj poradcovia. Jednoducho nie je možnosť, ako sa týchto podvodov zbaviť. Možno ak by sa  masy mladých ľudí nestávali ich súčasťou. A rovnako si treba dobre premyslieť, komu vkladáme do rúk svoju dôveru.

V kom je teda problém? Takéto firmy zakladajú ľudia vedomí si existenciu ľudskej naivity. Z nej ťažia. Rovnako sú si vedomí našej ješitnosti. Túžime po peniazoch a prestíži, najlepšie celkom zadarmo. Lenže mám pocit, že pokiaľ sa nesnažíme hrať férovo, tak to všetko odíde rovnako rýchlo, ako to prišlo a zostaneme tým, kým sme boli. Pokiaľ nezmeníme myslenie a nepostaráme sa o svoj lepší život sami, vyhladne si nás niekto podobní a spraví to za nás. A na druhej strane, problém je i dôveryhodnosť ľudí. No treba si priznať skutočnosť. Dnes každý myslí len na seba a je ťažko nájsť ľudí schopných pomôcť bez vedľajších záujmov.

Aspoň že dokument tohto študenta  padol na úrodnú pôdu. Ozývajú sa bývalí, vytriezvení zamestnanci podivných štruktúr a delia sa o svoje skúsenosti. Je nutné ich šíriť, aby sa z nevedomých ľudí stali vedomí.

Týmto však nechcem odsudzovať prácu finančných poradcov. Osobne si veľmi vážim korektnosť a odbornosť ľudí pracujúcich v tamto odbore. Odsudzujem len prácu tých, ktorí sa nimi menovali sami po školeniach herectva a ktorým nejde o nič iné len o to, ako zbohatnúť na rovnako naivných ľuďoch, akými sú oni sami. Obeťami sa stávajú podľa môjho názoru jednako poškodení ale aj  poškodzovateľ. V oboch prípadoch však treba byť obozretný a mať na pamäti, že je ľahké skočiť na pekné reči, no ťažké niesť za svoje nerozvážne rozhodnutia dlhodobé následky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Novinár Hanus: Keď som zistil, že som sa v kauze Cervanová mýlil, nemohol som spať

Niektoré katolícke média neinformovali o kauze Bezák, lebo sa rozhodli, že budú láskavé, aby neznepokovali čitateľov, vraví MARTIN HANUS.


Už ste čítali?