Ľutujem pána Eugena, ale oveľa viac jeho susedov

Autor: Emília Lengyelová | 22.7.2016 o 15:45 | Karma článku: 13,16 | Prečítané:  6089x

Z úst ľudí často počuť sťažnosti na štát, vládu a systém tejto krajiny. Veľakrát oprávnene. Ale v tomto prípade si kritiku zaslúži samotný ľud.

Ak niekto nepostrehol záležitosť z posledných dní, v krátkosti zhrniem pár faktov vyňatých z reportáži dvoch televízii, ktoré ju nastolili.  

Pán Eugen je obyčajný, slušný a na prvý pohľad milý človek. Býva v štvorizbovom byte s manželkou a obaja pôsobia ako súdržný pár. Problém je v tom, že prišiel o obe nohy a nemá možnosť na svojom invalidnom vozíku vyjsť medzi ľudí, hoci ho od nich delí len zopár schodov.

Poviete si, v čom je problém? Jestvuje niekoľko možností, ktoré majú hendikepovaným ľuďom pomôcť. Samozrejme to vie aj samotný pán, a tak konal.  Požiadal úrady o peniažky na schodiskovú plošinu, dostal ich. Písomne upovedomil obyvateľov bytovky o jej montáži, svojimi podpismi súhlasili. Až do momentu, kedy nastalo z nejakého dôvodu precitnutie a na domovej schôdzi toto rozhodnutie negovali. Plošina by vraj zavadzala a nevyhovuje bezpečnostným predpisom. Apropo, o zavadzaní nemôže byť reč, plošina sa bez problémov sklopí v prípade jej nevyužívania.

Keď sa reportérka opýtala susedov na tento prípad a na fakt, že dotyčný nebol von zo svojho bytu už pár mesiacov, ich reakcie boli rôzne: „ Má balkón a ja ho nemám,“ alebo „ súhlasili sme, lebo sme mysleli, že to bude len taká sedačka malá a potom taká plošina išla..“ a na záver „ťažko povedať kde je pravda“.

Isteže, jestvujú aj iné možnosti okrem plošiny napríklad  tzv. schodolez, ktorý je však v tejto konkrétnej záležitosti nevhodný. Ďalšou z možností bolo, aby si rodina vymenila svoj štvorizbový byt so susedou na prízemí s jej trojizbovým bytom. To ma už ale naozaj naštvalo. Prečo by si mal vlastník štvorizbového bytu, navyše bezbariérového, vymieňať byt so susedou a prísť tak o svoj domov, o štyri izby, o bezbariérovosť? Len kvôli neľudskosti obyvateľov bytovky?

Podľa informácii nejestvujú podklady, ktoré by nás utvrdili v tom, že by plošina predstavovala nejakú hrozbu v prípade požiaru, alebo zasahovala do statiky budovy. Myslím si, že jedinou hrozbou sú  susedia a ich nerešpektovanie práv hendikepovaného človeka.

Keď si to celé zhrnieme. Peniaze pán dostal. Zohnal firmu, ktorá bola pripravená mu plošinu namontovať. Susedia súhlasili. Celý tento príbeh by mal mať šťastný koniec, nebyť ľudskej sebeckosti a závisti. Áno, aj závisti, pretože povedať v prípade hendikepovaného človeka, neschopného vyjsť medzi ľudí, hoci by aj v tomto stave mal na to plné právo,  „však on má balkón a ja nie“,  nie je nič iné ako závisť a sebeckosť. Je ľahké každú nedeľu hádzať do zvončeka peniažky a tváriť sa ako slušný a poctivý občan kresťanskej krajiny. Ale keď treba, nenachádzame v sebe kúsok pochopenia, odmietame pomôcť a ukrývame svoju identitu pred jej prípadným zverejnením.

Potichu a veľa ráz aj nahlas nadávame na štát aký je k nám ľuďom nespravodlivý, ako nám klame a hádže polená pod nohy. V tomto prípade nebol štát ten, kto tie polená hádzal.  Tie si hádžeme pod nohy navzájom. Odkryl sa pekný príklad diskriminácie a ja ako slušný človek takéto správanie dospelých ľudí nedokážem tolerovať. Vyjadrujem rozhorčenie a taktiež ľútosť nad susedmi a nad tým, čo sa tu deje. Zároveň vyjadrujem všetku česť výnimkám, ktoré ešte aj v tejto dobe majú srdce na správnom mieste a dokážu prejaviť súcit, pretože v tomto prípade šlo len o to. 

V konečnom dôsledku neviem, ako sa tento  zamotaný  príbeh skončí, no pevne verím, že pán Eugen nebude musieť schádzať z bytu  po zadku a vracať štátu nevyužité peniaze. Veď keď už prišiel o to najvzácnejšie čo máme, o zdravie a s tým aj o milión možností  a príležitostí, ktoré si my zdraví ani neuvedomujeme, nech svoj život prežije pohodlne a so všetkým, čo mu k tomu dopomôže a na čo má aj právo. Viem, že je veľa takýchto prípadov a som vďačná, že jestvujú reportéri, ktorí sa nimi zaoberajú a snažia sa ich medializáciou mnohým z nás otvoriť oči. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu viac ako osem hodín rozhodoval tom, či budú Kočner a Rusko stíhaní vo väzbe.

EKONOMIKA

Mestá už môžu vykázať staré autá z centier, ale veľmi nechcú

Ministerstvo vytvorilo priestor na vytváranie zón s nízkymi emisiami.


Už ste čítali?