reklama

Postrek lesa na Záhorí nezodpovedných hubárov neodradil

Sezóna zberu drobného ovocia či hríbov je v plnom prúde. Tohto roku dokonca aj celkom sľubná. Na Záhorí ale hubári dostali stopku, ktorú podaktorí nemienia rešpektovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Z dôvodu postrekov proti premnoženému škodcovi hrebenárke borovicovej, je pre časť Záhoria zber plodov a hríbov dočasne zakázaný. Škodca napadol stromy v rozlohe viac ako 1000 hektárov a hrozilo odumretie veľkého množstva borovicového porastu. Vojenské lesy boli preto vystavené leteckým postrekom látkou Vaztak až do 27 augusta. Následne, po ošetrení lesa týmto postrekom, je nutné dodržať ochrannú dobu pre zber plodov 28 dní. Navrhnutá bola samozrejme aj možnosť preložiť postrek kvôli hubárskej sezóne, to však nebolo možné, pretože pahúsenice hrebenárky dokážu škodiť vo veľmi krátkom čase.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa ochranárov je Vaztak považovaný za pomerne nebezpečnú látku. Klasifikuje sa ako potenciálne karcinogénny, mutagénny, je jedovatý pre živočíchy aj ľudí. Zmes je navyše hodnotená pri požití ako škodlivá. Obsahuje aj cypermetrín, ktorý spôsobuje neplodnosť a pôsobí na hormonálnu sústavu organizmov. Šetrnejšia forma ochrany, pri ktorej sú využívané vírusy a baktérie nie je možná: „Na Slovensku nie je pre rok 2016 registrovaný do lesov žiadny biologický prípravok proti hrebenárke."

Je mi ľúto toho, aký dopad má táto látka na prírodu a v konečnom dôsledku aj na nás. Rovnako som bola sklamaná, keď som si prečítala vyjadrenia kompetentných o zatiaľ nejestvujúcej ekologickejšej a šetrnejšej ochrane lesa pred týmto konkrétnym hmyzom. Mrzí ma tiež, že stihol napadnúť tak neuveriteľne rozsiahlu plochu borovicového lesa a nedokázalo sa tomu zabrániť skôr. Aby sme sa nemuseli prechádzať pomedzi holé koruny stromov, bolo nutné konať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Článkov ohľadne nebezpečného postreku sa napísalo mnoho, ale ani jeden nespomína nezodpovedné správanie ľudí.

Ministerstvo obrany použilo niekoľko spôsobov ako informovať domácich ale aj cezpoľných návštevníkov o tejto situácii a o obmedzeniach, ktoré sa týkali zberu plodov. Napríklad obecný rozhlas, papierové oznamy v obciach, internetové obežníky a v konečnom dôsledku aj oznamy pripnuté na stromy v okolí prístupných lesných ciest. Zber, ako bolo spomenuté, je zakázaný do uplynutia 28 dňovej ochrannej lehoty, čiže do 24 septembra. Konzumácia plodov v tomto období je logicky, pre zdravie človeka nebezpečná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ľudia ale tento zákaz ignorovali a hríby vedome z postrekovaného okolia zbierali ešte v dobe, keď neboli postreky ani ukončené. Fotografie plných košíkov a chvál rýchleho, plodného zberu neustále pribúdajú na internetové stránky. Nevedomosť v tomto prípade nie je na mieste, informácii bolo dostupných dosť, opatrenia boli vykonané tiež včas.

Možno je to z ich strany nejaký protest voči obmedzeniam, možno si myslia, že opláchnutie vodou či varením sa jed vytráca, neviem. V poslednej dobe však z každej strany počúvam, aké je postrekovanie nebezpečné, škodlivé, ako by ľudia najradšej konzumovali BIO, EKO, domáce. Prieči sa nám kúpa dvadsaťkrát postrekovaného jablka, pomaranča, alebo hrozna z dovozu. Ale vedome ísť do postrekom ošetrovaného prostredia v dobe vykonávania postrekov, zbierať plody a jesť ich je v poriadku a úplne bezpečné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je príjemné zmieriť sa s postrekom a ani s obmedzeniami vo voľnej prírode. Hubárska sezóna však bude, len o niečo neskôr, keď konzumácia týchto hríbov bude o niečo bezpečnejšia. Ostáva mi už len veriť, že podaktorí nezneužijú situáciu a tieto bohaté hubárske úlovky nebudú predávať nevedomým, len aby sme si privyrobili. I keď objavila sa i taká skúsenosť: „Cestoval som vlakom z Kútov a v Plaveckom Štvrtku pristúpili 3 cigánky s plnými košmi hríbov. Medzi sebou si vraveli, že nesmú "blavákom" vravieť, že sú od Malaciek, lebo všetci blaváci majú internet a tam dávali, že hríby sa striekali.“

Možno je na zamyslenie, či naďalej budeme kritizovať množstvo postrekov na potravinách dostupných v obchodných reťazcoch, pritom v našej komore pokojne uskladňujeme vlastnoručne zbierané hríby plné jedu. Dnes je prirodzené sťažovať sa na druhého ak mi robí zle, ale ak sa správam rovnako, je to v poriadku. Tiež by bolo na mieste premyslieť si, či nejaké hríby od špekulantov vôbec vziať. Ľudská sebeckosť zrejme nepozná hraníc a nám sa neprieči okrem vedomého ohrozovania vlastného zdravia ani vedomé trávenie ľudí.

Emília Lengyelová

Emília Lengyelová

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rada sa obklopujem kreatívnymi ľuďmi, pretože mi často bývajú inšpiráciou. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu